Přestávka - osvěžující i zábavná

přestávka - imageJe přirozené, že při praktických cvičeních se snažíme posluchačům vždy poskytnout alespoň krátkou přestávku na odpočinek. Co ale dělat, vrátí-li se nám do posluchárny ve zcela apatickém stavu? Jsou přednášející, kteří si s tím umějí dobře poradit a jejich posluchači se vracejí doslova s úsměvem na rtech.

Po občerstvení kávou nebo čajem se velmi často stane, že se posluchači i navrátí na své místo v přednáškové místnosti, pokud ovšem nedají přednost návratu na své pracoviště ( probíhá-li školení přímo ve firmě), což je stav naprosto fatální. Avšak často se pak stává, že v momentě, kdy jste připraveni po přestávce znovu začít, náhle je vám jasné, že vaši posluchači patřičně nedobili své baterky energií a že ani trochu nejsou správně nažhaveni něco nového se dozvědět. Do posluchárny se vám vrátili ve zcela apatickém stavu. Co teď?


Co takhle trochu humoru?

Zkusme přestávku osvěžit trochou zábavy, abychom stavům sklíčenosti předešli, a současně odpočítávat zbývající čas do začátku dalšího modulu tak, aby se všichni vrátili včas (tzn. přidat něco, co posluchače udrží „in“ )?


Jak na to?

Většina z nás má k dispozici projektor připojený na počítač (nebo alespoň samotný projektor postačí, ale vkládání fólií bude pak manuální). Naši posluchači právě dostali 15 minutovou přestávku. Můžete spustit

   • 15 obrázkovou prezentaci v PowerPointu (nebo 15 fólií);
   • na prvním obrázku znázorněte humorný citát nebo klipart na barevném pozadí s velkým číslem 15 v jednom z rohů;
   • druhý obrázek s obdobným motivem bude označen číslem 14;
   • pokračujte obrázky 13 – 1;
   • jakmile si obrázky pro prezentaci jednou vytvoříte, nastavíte si časovou prodlevu 1 minutu, která připadne na každý z nich, před spuštěním dalšího.

 

Máte tedy po ruce nejen odpočítávání zbývajícího času od 15 minut do 1 minuty, ale do učebny o přestávku nenásilně vešel humor, který nejen, že udržel pozornost posluchačů, ale udržel posluchače i pozitivně naladěné.Několik příkladů humorných motivů pro začátek

     • Kdo se směje naposled, ten myslí nejpomaleji.
     • Ranní ptáče dál doskáče, ale druhá myš sežere sýr.
     • Peníze si půjčujte vždy od pesimistů – nečekají, že je vrátíte.
     • Závěr je přesně to místo, kde jsme znaveni usilovným přemýšlením.
     • Zkušenost je něco, co se vždy dostaví teprve později, než jsme ji potřebovali.
     • Složenky přiběhnou poštou vždy dvakrát rychleji, než šeky na peníze.


Alternativa

Jako alternativu můžete použít tuto techniku a zobrazit vhodné příklady či motivační konstatování, přičemž je velmi účinné pokusit se je obsahově vztáhnout k závěrům vašeho semináře a tématu, na kterém jste společně pracovali.


Humorná témata vždy vybírejte velmi uvážlivě a moudře, obzvláště jsou-li vaši posluchači z různého kulturního prostředí. Pro někoho přátelská humorná poznámka může být pro jiného urážkou.

 

Nemáte dostatek času či výtvarného nadání na přípravu prezentace v PowerPointu?

Tým spolupracovníků Education online ve spolupráci s akademickým malířem Luďkem Schneiderem pro vás připravil
zábavnou prezentaci PŘESTÁVKA v českém jazyce a její anglickou variantu COFFEE BREAK.

   

Zdroj: David Gibson, www.eureka-tp.com

Přeložila: PhDr. Ladislava Knihová

 
Go to top