Stále více a více našich školních dětí odjíždí na týdenní výměnné pobyty do Anglie a výlet do Londýna bývá součástí jejich programu. V Londýně se přepravují často metrem, a tak by tito zahraniční návštěvníci měli skutečně dobře znát správnou výslovnost a přesný význam fráze „Mind the gap“, která označuje a upozorňuje na poměrně nepříjemný fenomén londýnského metra, obzvláště jeho nejstarších částí, a tou je na některých místech příliš velká mezera mezi vlakem a nástupištěm. Tato fráze byla zavedena do hlášení londýnského metra v roce 1969.
Jako člověk zabývající se profesionálně výukou angličtiny si dovoluji upozornit všechny studující angličtiny, rodiče malých studujících angličtiny a také tvůrce učebnic a dalších výukových materiálů na jednu velmi důležitou frázi, která nám v našich učebnicích angličtiny chybí. Dle mého názoru je naprosto nepostradatelnou součástí znalosti místních zvyklostí při pobytu v Londýně. Ano, jedná se o londýnské metro a jeho nejstarší části, které mají v dnešní době vlaky mnohem delší, než t
omu bylo v minulosti, a tak se na mnoha místech stává, že vlak nekopíruje těsně nástupiště, které již samo „zatáčí“. POZOR – je tam ‚pěkná díra‘, jak ukazuje ilustrační foto k tomuto článku. Příjemný ženský hlas sice oznamuje „Mind the gap“, ale často je to tak pozdě, že jste již ve fázi výstupu a v přímém ohrožení do díry zapadnout.
Na výlet do Londýna se všechny děti velmi těší, a tak trochu opatrnosti je určitě namístě. I já osobně se nyní při vystupování z vlaku metra v Londýně dívám, kam došlapuji, ať již slyším MIND THE GAP, nebo ne. Nechci totiž riskovat nepříjemné zranění.